Ruční a přístrojová lymfatická masáž

V lidském těle se nacházejí 4 hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpažní a tříselné uzliny. Síť lymfatických cév začíná drobnými vlásečnicemi na periferních částech těla, postupně se rozšiřuje a přechází k uzlinám. Lymfatický systém je povrchní a hluboký. Zhruba 80% cév a uzlin končetin je v kůži a podkoží. Bohatá lymfatická síť pokrývá trávicí trakt. Lymfatické cévy ústí do žilního systému v místě jamky na přední straně krku.

Lymfomasáž (lymfodrenáž) aktivuje průchod lymfy a uvolňuje lymfatické cévy. Ty tvoří významnou součást imunitního systému. Lymfatické cévy odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Lymfa je filtrát krevní plazmy, který zůstává v mezibuněčných prostorech tkání, poté je z těchto prostor odváděna lymfatickými cévami. Obsahuje vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie, látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů. Lymfatické masáže (lymfodrenáže) napomáhají rychlejšímu toku lymfy a tím i rychlejšímu odplavování toxinů z těla, odstraňování otoků atd. Lymfa vtéká do žilní krve.
Účinky lymfatické masáže (lymfodrenáže):

odstraňování škodlivin (toxických látek) z tkání, detoxikace organismu

napomáhá regeneraci organismu po nemoci, sportu, úrazu, operaci apod.

odstraňuje otoky po operacích, úrazech i nejasného původu

posiluje imunitu, obranyschopnost vůči infekčním chorobám

odstraňuje silné pocity ůnavy

napomáhá prevenci i léčbě křečových žil

je součástí léčby lymfedémů, zmírňuje lymfatické otoky a jimi způsobené bolesti

odstranění pocitu únavy a těžkých nohou u osob se zaměstnáním s potřebou delšího stoje, sedu (např. prodavačky, učitelé, skladníci, letušky, kadeřnice, programátoři, lékaři atd.)

eliminace lymfatických otoků po onkologických operacích a radioterapii

zlepšuje stav pokožky, napomáhá prevenci vrásek

napomáhá k odstranění celulitidy (pomerančová kůže)

Základním principem lymfatické masáže je po vyprázdnění centrální mízní výpusti v oblasti krku pomocí speciálních masážních hmatů vyprádznění příslušných nadřazených mízních uzlin a poté vhánění lymfy do předem vyprázdněných mízních uzlin a tím aktivizaci a urychlení toku lymfy v jejím přirozeném průběhu.

Dávkování lymfatické masáže
K dosažení správného a účinného efektu je nutné provádět lymfodrenáže opakovaně. Pro rozproudění lymfy je důležité denní opakování – lymfa se aktivuje  4 – 5 den denního masírování (max co druhy den) a až po páté masaží pocítíte že dochází ke změnám. K preventivním účelům postačí lymfatické masáže prováděné 1x týdně.

Kontraindikace lymfatických masáží
otoky způsobené onemocněním srdce, ledvin, jater

akutní virové či bakteriální onemocnění

akutní onkologická onemocnění

akutní žilní onemocnění

otevřené rány a defekty kůže

 

POSTUP LYMFATICKE MASÁŽE
Celková lymfatická masáž trvá 3-  4 hodiny zahrnuje – vleže na břiše-aktivace lymfatických uzlin krku, masáž hlavy, krku, záda, hýždě, nohy.
V leže na zádech opět krční uzliny, krk, nohy, břiho, hrudník, ruce, opět krk. U segmentových lymfatických masáží se vždy aktivují centrální lymfatické uzliny – krk,axila, třísla.
Veškeré techniky začínají hubokým břišním dýcháním.

Přístrojová lymfatická masáž je pouze doplnková k ruční. Ideální je před i po lymfatické masáži mít aspoň 20minutovou rychlou chůzi.
Pro zlepšení lymfatického oběhu je důležité vyhnout se alkoholu, mít dostatečný pitný režim neperlivé čisté vody, maximálně jedna káva denně bez mléka.
Naše tělo je projevem toho jak žijeme a jak se o něj staráme…….

Při použití pouze přístrojové masáže musíme aktivovat vyprázdnění centrálních mízních uzlin a po té můžeme nasadit vhodný přístrojový program. Veškeré terapie jsou individuální po seznámení se s Vašim zdravotním stavem.